Nokaut za 15 minuta: Rusija pregazila Egipat i osigurala prolaz u nastavak natjecanja

Slobodan Đukić

Stadion Krestovski, 64 468 gledatelja

U prvom je poluvremenu reprezentacija Rusije krenula agresivno, i to od samog početka utakmice. Prvih pola sata se uglavnom igralo na polovici reprezentacije Egipta. Egipatskoj obrani su velike probleme zadavali ruski krilni igrači, posebno Denis Čerišev i Aleksandar Semedov, koji su individualnim prodorima pokušavali doći u poziciju za šut ili proigravanje korpulentnog centarfora Dzjube, koji se neprekidno "hrvao" s egipatskim centralnim braničima Hegazijem i Ali Gabrom.

U tom razdoblju Rusi su pet puta pokušali ugroziti gol Mohameda El-Shenawyja koji je u prethodnoj utakmici s Urugvajem briljirao, međutim, ti pokušaji su ostali bez nekog većeg uspjeha. Ovi udarci su uglavnom išli izvan okvira gola tako da nije bilo potrebe za golmanskim intervencijama.

Egipatskoj reprezentaciji je trebalo pola sata da se privikne na zaista visok tempo igre koji su nametnuli ruski reprezentativci. Tek od 30. minute oni su počeli nešto organiziranije kombinirati na sredini terena, gdje su uglavnom iz pogrešaka ruskih obrambenih igrača uspjeli stvoriti nekoliko potencijalno opasnih situacija preko Mahmouda Trezegueta i večeras indisponiranog Mohameda Salaha.

Na odmor se otišlo s neriješenim rezultatom 0:0.

A onda je počelo drugo poluvrijeme u kojem su Rusi uz pomoć 65 000 grla krenuli u totalnu ofenzivu ka golu Mohameda El-Shenawyja, s namjerom da brzo postignu gol. Nisu prošle ni 2 minute, a u tome su i uspjeli. Točnije, desni branič Egipta Ahmed Fathi je nespretno intervenirao ispred Dzjube, prilikom čega je promijenio putanju lopte, postigavši autogol.

Uslijedila je erupcija oduševljenja, pravi delirij na stadionu Krestovski u nogometnoj prijestonici Rusije - Sankt-Peterburgu.

Odmah poslije postignutog gola ruska reprezentacija je nastavila u istom ritmu. Ruski izbornik Stanislav Čerčešov je pored aut-linije neprekidno gestikulirao svojim igračima da krenu naprijed, i da dotuku protivnika kojem je u to vrijeme "voda bila u ušima". Nije prošlo ni 10 minuta, a Mohamed El-Shenawy je ponovno bio prisiljen vaditi loptu iz svoje mreže. Nakon prodora večeras odličnog desnog braniča Marija Fernandesa, ovaj je uspio "zavrnuti" loptu u srce kaznenog prostora odakle agilnom Denisu Čeriševu nije bilo teško pogoditi mrežu. Gollll 2:0...

I kada se očekivalo da će Rusija poslije ovog vodstva smanjiti tempo i pokušati rutinski privesti utakmicu kraju, uslijedio je još jedan gol. Ruski stasiti centarfor Artjom Dzjuba je majstorski "uštopao" loptu na rubu kaznenog prostora i ustremio se pravo ka pritivničkom golu, odakle je sa 6-7 metara savladao večeras nemoćnog Mohameda El-Shenawyja.

Do kraja utakmice igrači reprezentacije Egipta su pokušavali ublažiti ovaj rezultat. To im je nekako i pošlo za nogom, poslije problematičnog faula nad Mohamedom Salahom kojeg je Paragvajac Villafañe okarakterizirao kao jedanaesterac. Isti igrač je uspješno izveo jedanaesterac, i postavio rezultat za konačnih 3: 1. Nakon ove utakmice Rusija je suvereno zauzela prvo mjesto u svojoj skupini s dvije pobjede i superiornom gol-razlikom 8:1.