Hrvatska pobijedila u Rusiji

Iz slobodnih izvora
Nogometaši Hrvatske su u prijateljskoj utakmici odigranoj u Rostovu na Donu, svladali Rusiju s 3:1. Pogotke za Vatrene postigli su Kalinić u 57. minuti, Brozović u 60. i Mandžukić u 82. minuti. Gol za Rusiju zabio je Smolov u 14. minuti dvoboja.
RUSI JA - HRVATSKA 1:3

Grad: Rostov na Donu
Stadion: Olimp 2 - 15,800 gleda telja
Sudac: Clement Turpin (Fran cuska )
St rijel ci: 1-0 Smolov (15), 1-1 N.Kalinić (57), 1-2 Brozović (60), 1-3 Mandžukić (82)

RUSI JA: Lodigin (od 46. Rebrov) - Šiškin, Semjenov, Vasin (od 88. Ignaš evič) , Kombarov (od 65. Novos elcov ) - Glušakov (od 70. Mamajev), Jusupov - Ionov (od 65. Ignja cev), , Širokov, Čerišev (od 70. Dzjuba) - Smolo v

HR VATSK A: I.Kalinić (od. Vargić) - Srna (od 46. Vrsaljko), Lešković, Vida, Pivarić - Brozović, Badelj, Močinić, Perišić - N.Kalinić (od 75. Milović), Mandžukić (od 87. Kramarić)

Prije utakmice održana je minuta šutnje zbog tragedije u Parizu.

Prvi pogodak u povijesti
Rusi iz svog prvog pravog napada postižu gol. Vida nije reagirao, Rusi su prebacili loptu na desnu stranu gdje je ispred Pivarića ušao Ionov te ubacio za Smolova koji je zabio za 1:0.
Omiljeni sportovi lidera SSSR-a i Rusije
Lenjin je bio strastveni šahist, Staljin je više volio rusku narodnu igru gorodki, Brežnjev je bio odličan plivač, a Putin već igra hokejaške utakmice, iako je tek nedavno stao na klizaljke.
Bio je to prvi pogodak u povijesti u susretima između Rusije i Hrvatske. Prije ove utakmice Rusija i Hrvatska igrali su dvaput, oba je puta završilo 0:0.

Hrvatska pobijeda
Drugo poluvrijeme donijelo je buđenje Hrvatske u rezultatskom smislu. U 57. minuti, Hrvatska zabila gol. Branič Sassuola je ubacio na prvu stativu, a Nikola Kalinić zabio u prvi kut za 1:1.

Samo tri minute poslije, Hrvatska je povela. Rusi komentiraju da je Hrvatska jako dobro igrala. Veznjak Intera Brozović pucao je s vrha šesnaesterca i zabio od prečke. Navijače na stadionu su vrištali od šoka.
Mandžukić zabija za 3:1. Vrsaljko i Brozović su bili otkriće Ante Čačića u ovoj utakmici. Upravo su oni pokrenuli preokret Hrvatske u Rostovu na Donu.

Do kraja utakmice, Rusija nije zabila drugi gol i na kraju je ostalo 3:1.

Ruski nogometni rekordi
Najveći uspjeh reprezentacije SSSR-a – a potom Rusije – na svjetskim prvenstvima u nogometu je osvajanje 4. mjesta u Engleskoj 1966.
1:0 Smolov (14.)
Srna je ostao daleko od Smolova koji je  glavom, iznad ispružene ruke Lovre Kalinića loptu poslao u mrežu.

1:1 N. Kalinić (57.)
Brozović dugom loptom izbacio obranu domaćina, Vrsaljko prošao s desne strane, poslao oštru loštu na prvu stativu gdje se odlično snašao Nikola Kalinić i ispred Šiškina zakucao loptu pored  Rebrova.

1:2 Brozović (60.)
Loptu je u noge dobio Brozović, povukao malo prema sredini i pored neodlučnih Vasina i Kombarova  odlično pucao, lopta je preletjela Rebrova i od grede se spustila u mrežu.

1:3 Mandžukić (82.)
Lopta Brozović iz sredine terena, Vrsaljko je ušao u prostor. Mandžukić poslao  oštru loptu koju je hrvatski napadač smjestio iza leđa  Rebrova.