Zlatni dvojac: Karjakin i "Kamazi" pokorili reli Dakar

Kamaz tim koji je osvojio i ovogodišnji Dakar reli, što je ukupno 14. pobjeda tima na ovom vjerojatno najpoznatijem reliju na svijetu.

Press photo
Ekipa Eduarda Nikolajeva tako je osvojila prvo mjesto u klasi kamiona, a Sergej Karjakin osvojio je prvo mjesto u klasi četverocikala, što je ujedno i prvi put u povijesti Rusije osvojeno mjesto u dotičnoj klasi.

Još jedan reli Dakar završio je trijumfom ruskih natjecatelja - u klasi četverocikala prvi put u povijesti Rusije osvojeno prvo mjesto odnio je Sergej Karjakin, a u klasi kamiona 14. pobjedu u povijesti natjecanja osvojila je momčad "KamAz".

Ove godine ukupna duljina relija iznosila je ukupno 8800 km, u 12 etapa, od kojih je bilo 3900 km specijalnih dionica, a održavala se na teritoriju Paragvaja, Argentine i Bolivije. U početku su sudionici morali proći 12 etapa ukupne udaljenosti 8800 km, od toga 3900 km specijalnih dionica, no dvije etape su otkazane zbog vremenskih uvjeta. Drugi dio natjecanja zapažen je po izvrsnim rezultatima 25-godišnjeg natjecatelja iz Jekaterinburga - osvojio je četiri od pet etapa, a na cilju je prednos pred drugoplasiranim iznosila više od sat vremena. To je prva pobjeda Karjakina, no i prva pobjeda za Rusiju u klasi četverocikala, koje postoji od 2009. godine. Do sada su ruski natjecatelji pobijeđivali samo u klasi kamiona.

Zamjenik premijera Ruske Federacije, Vitalij Mutko, dao je visoku ocjenu za nastup ruskog vozača, usporedivši ga sa istoimenim šahistom Sergejem Karjakinom, koji je u studenom pobijedio svjetskog prvaka, Norvežanina Magnusa Carlsena. "To je naš drugi Sergej Karjakin - i ovaj i onaj su pobijedili u svojim natjecanjima. Pobjeda govori o njegovom umijeću, razini i kvalifikaciji. Pobijediti u takvoj disciplini je odlično, i dobro je da nova godina počinje s pobjedom tehničkih oblika sporta", - rekao je Mutko.

Karjakin sudjeluje na reliju Dakar četvrtu godinu za redom. Prvi put je debitirao 2014. godine, kada je pobijedio u samo jednoj etapi, a na kraju je zauzeo sedmo mjesto. Sljedeće godine nije mu se posrećilo, pa je zbog tehničkih problema odustao, a prošle godine je Karjakin propustio priliku za osvajanje jednog od prva tri mjesta, te je na završnoj specijalnoj dionici izgubio mjesto i završio četvrti na kraju, te napokon ove godine došao do dugo čekane pobjede.

Na sličan način se odvijala i utrka ekipa "KamAz-master", kojih je bilo 4 od ukupno 50 najavljenih natjecatelja. Poslije svake od prvih pet etapa, prvo mjesto se konstantno mijenjalo, a zaostaci su bili beznačajni. Ekipe koje su zauzimale prvo mjesto na pojedinim etapama su one Eduarda Nikolajeva i Dmitrija Sotnikova. No, prvo mjesto u prvoj polovici natjecanja zauzeo je prošlogodišnji pobjednik, Nizozemac Gerard de Roi u "Ivecu", koji je poslije pet etapa vodio 2 i 6 minuta iispred spomenute dvije ruske ekipe; druge dvije ekipe "KamAz-master" - Ajrata Mardejeva i Antona Šibalova završile su na četvrtom ( +16 minuta ) i sedmom ( +42 minute ) mjestu.

Za 32-godišnjeg Nikolajeva ovo je druga pobjeda na Dakaru. Prvi put prvo mjesto osvojio je 2013. godine. Za "KamAz-master" ovo je 14. pobjeda na ovom natjecanju. No, budući nastup ruskih ekipa u reliju Dakar je trenutno pod upitnikom.

Generalni direkor TASS-a je komentirao kako bi ekipa mogla odstupiti s natjecanja na nekoliko godina, zbog poteza organizatora, koji često mijenjaju tehničke regulative. 2013. godine Dakar je dopuštao motore zapremnine do 16.5 litara, te je zbog toga "KamAz-master" morao otkazati suradnju s Tutajevskim zavodom koji je proizvodio motore, te prijeći na motore Libherr. No, pravila se od iduće godine opet mijenjaju - od 1. siječnja 2018. godine maksimalni obujam motora za kamione neće smijeti prelaziti 13 litara. "KamAz" i "Liebherr" su tek počeli na razvoju 12-litrenog motora s šest cilindara, dok konkurencija već ima motore u toj klasi.

Vitalij Mutko je naglasio kako je "KamAz-master" još jednom demonstrirao cijelom svijetu svoju visoku razinu, be obzira na stalne izmjene u pravilima relija. "Čestitam Nikolajevu i drugim ekipama, čekali smo njegovu pobjedu i bili uvjereni u nju. Ekipa "KamAz-master" je tokom puno godina bila prvak, iako su se izmjenjivale generacije, danas je to pravi kolektiv, ekipa koja je potvrdila svoju razinu, umijeće, tehničku misao. Htio bih da u svim oblicima sporta zahtjevi budu jednaki za sve, a sve izmjene da se obave unaprijed, kako bi se na njih moglo pravovremeno reagirati", - rekao je zamjenik premijera, prenosi TASS.