Izgubiti utakmicu pod svaku cijenu!

"Vodnik" - "Bajkal-Energija" /

Roman Abramovskij/vodnik.pro
Dvije ruske hokejaške ekipe odigrale su apsurdnu "kazališnu" predstavu umjesto utakmice. I jedni i drugi su napadali isključivo vlastite golove. Kako je to moguće i što se zapravo dogodilo?

U ruskom hokeju se dogodio slučaj bez presedana. Za vrijeme utakmice prvenstva Superlige Rusije u hokeju arhangelski "Vodnik" i irkutski "Bajkal-Energija" su davali isključivo autogolove, napuštali su teren za vrijeme utakmice i igrali bez golmana. Meč je završen rezultatom 11: 9. I navijači i članovi rukovodstva klubova bili su potpuno zbunjeni.

U pogrešnom smjeru

Utakmica spomenutih ekipa u završnoj fazi prvenstva ruske Superlige u hokeju s loptom u Arhangelsku [1231 km od Moskve] nije obećavala ništa posebno. U prvom poluvremenu su igrači oba kluba uglavnom provodili vrijeme na svojoj polovici terena i nisu pokazivali naročito zanimanje za protivnički gol. Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 0:0. Većina navijača je napustila tribine.

Nije djelovalo da u drugom poluvremenu može biti nekih iznenađenja. I zaista, prva polovica drugog poluvremena je bila nastavak pasivne "taktike" ignoriranja protivničkog gola. Međutim, u 68. minuti je "Vodnik" neočekivano promijenio taktiku. Napadač Oleg Pivovarov je krenuo u napad, ali na vlastiti gol i postigao tri autogola zaredom. Vratar se nije ni najmanje začudio. Naprotiv, svaki put se pristojno sklonio s gola.

Izvor: YouTube

Situacija je prislilila trenera "Bajkala" da objavi pauzu, poslije čega su njegovi puleni izašli na teren s istom taktikom, tj. počeli su napadati vlastiti gol. Protivnička ekipa ih u tome nije mogla spriječiti, tako da je "Bajkal" uspješno postigao 9 autogolova i "poveo" rezultatom 9:3. Hokejaši "Vodnika" su bili revoltirani takvim bezobzirnim kopiranjem njihove ideje, pa je već spomenuti Pivovarov uspio postići još 8 autogolova, tako da se utakmica završila rezultatom 11:9.

Prije kraja utakmice je jedan dio igrača već napustio teren, a preostali navijači na tribinama su se smijali ovom apsurdu. Ništa slično još nije viđeno u ruskom hokeju.

Što se zapravo dogodilo?

Zanimljivo je da ništa nije objašnjeno ni na konferenciji za novinare poslije utakmice. Glavni trener "Bajkal-Energije" Jevgenij Jerahtin je djelovao potpuno zbunjeno, istaknuvši iz nekog razloga da nitko nije kriv za ovo što se dogodilo.

"Što ja mogu reći? Mislim da je situacija apsurdna... Teško je to bilo predvidjeti. Prije svega, nismo mi prvi počeli. Nama to uopće nije bilo potrebno. Mi smo htjeli uvježbati određenu taktiku, ali kada je počeo taj cirkus, kad su oni počeli davati autogolove, onda smo mi... Ja ni u kom slučaju ne želim optužiti ni trenere, ni igrače", rekao je Jerahtin.

Igor Gapanovič, trener "Vodnika", ekipe koja je "prva počela", bio je još kraći i zagonetniji:

"Što ja tu mogu? Meni je ovo možda prvi put u životu... Nemam komentara. Tu se nema što komentirati".

Zapanjeni novinari nisu više ništa ni pitali, tako da je konferencija brzo završena.

Sportski stručnjaci su, međutim, odmah prozreli namjeru ruskih hokejaša. Oni su na taj način htjeli izabrati povoljnijeg suparnika u doigravanju. "Vodnik" nije želio pobijediti da bi na tablici zauzeo peto mjesto, jer bi onda u četvrtfinalu igrao s krasnojarskim "Jenisejem" (prvakom Rusije u posljednje tri godine). Ekipa "Bajkal-Energija" je, po svemu sudeći, vidjela kuda to vodi i odlučila braniti se istim sredstvima. U protivnom bi ih postupak "Vodnika" doveo na prvo mjesto na tablici, što podrazumijeva susret s već spomenutim "Jenisejem", ali u polufinalu.

Međutim, tako neobičan pokušaj da se pod svaku cijenu osigura povoljno mjesto u doigravanju nije naišao na razumijevanje u Ruskoj federaciji hokeja s loptom, što se i moglo očekivati. Najavljeno je da će protiv ovih ekipa biti poduzete "stroge mjere", a rezultati utakmice su poništeni. "Vodnik" i "Bajkal-Energija" će 3. ožujka morati pokazati želju za pobjedom na neutralnom terenu, piše na službenim stranicama Federacije hokeja.