Bez barijera: Paraolimpijada u Sočiju otvara nove mogućnosti

Na Zimskim paraolimpijskim igrama u Vancouveru 2010. najuspješniji ruski sportaš bio je Irek Zaripov sa četiri zlatne medalje i jednom brončanom. Izvor: Getty Images / Fotobank

U Sočiju će se ruski sportaši prvi put u povijesti zimskih paraolimpijada natjecati u svim disciplinama. Službenici su uvjereni da su sportski uspjesi paraolimpijaca mogući samo kad društvo shvaća važnost ovih natjecanja.

Mnogim paraolimpijcima Soči pruža nove mogućnosti. Recimo, prvi put u povijesti u program Igara će biti uvršten para-snowbord. Predstavnici ovog sporta su se 8 godina borili za pravo sudjelovanja na Paraolimpijadi. Doduše, zasad će natjecanja u para-snowboardu biti održana u okviru skijaškog turnira, ali je u potpunosti moguće da će za četiri godine ovaj mladi sport imati posebno mjesto u rasporedu usporedno s nordijskim skijanjem, biatlonom, Sledge hokejem i kerlingom u kolicima. Osim toga, domaćini Igara 2014. u Sočiju željeli bi uključiti u program i vertikalni hokej. Ruska ekipa je već pobijedila na svjetskom prvenstvu u ovoj vrsti sporta. Paraolimpijski odbor Rusije lobira i interese brzog klizanja za slijepe.

Reprezentacija Rusije spremna je za ozbiljne izazove

Ali sve su to planovi i daleke perspektive. U ovom trenutku je najvažnije ono što očekuje reprezentaciju Rusije u Sočiju. U Vancouveru 2010. ruski paraolimpijci su zauzeli drugo mjesto u ukupnom plasmanu, osvojivši 12 zlatnih, 16 srebrnih i 10 brončanih medalja. Rusi su bili slabiji od Nijemaca samo za jedno zlato: njemačka reprezentacija je osvojila 13 zlatnih medalja, a ruska 12. Prema ukupnom broju medalja Rusi su bili izvan konkurencije: osvojili su ukupno 38 medalja, a Nijemci samo 24.

Ponos 2012., dio 6. Ruski paraolimpijci: drugi u svijetu
Na Igrama u Londonu naši sportaši osvojili su drugo mjesto u ukupnom plasmanu. Ispred njih bili su samo Kinezi.

Svi najbolji ruski paraolimpijci spremaju se za Igre na domaćem terenu. Najveći uspjeh na paraolimpijadama postigli su biatlonisti i skijaši (u paraolimpijskom sportu nema podjele skijanja na različite vrste). To su četvorostruki paraolimpijski prvaci Irek Zaripov i Kiril Mihajlov, nosilac dviju paraolimpijskih medalja Roman Petuškov, dvostruka prvakinja Marija Jovljeva, trostruka prvakinja Ana Milenina, viceprvak paraolimpijade Nikolaj Poluhin i paraolimpijska prvakinja Mihalina Lisova. Rusija se nada medaljama i u skijanju, gdje su favoriti paraolimpijske prvakinje Inga Medvedeva i Aleksandra Franceva, kao i Valerij Retkozubov, apsolutni pobjednik Svjetskog kupa u sezoni 2011/12.

Prvi potpredsjednik Paraolimpijskog odbora Rusije Pavel Roškov smatra da Rusija ima vrlo jaku ekipu. „U Sočiju ćemo prvi put nastupati u svim disciplinama. Na prethodnim Igrama nismo osigurali kvote za karling. Sad ćemo i u tom sportu imati predstavnike, ne zato što smo domaćini, nego su naši sportaši prošle godine postali svjetski prvaci i ove godine su peti na listi. Sledge hokej smo počeli razvijati tek u ovom ciklusu, ali su naši zauzeli treće mjesto u grupi A na svjetskom prvenstvu, što im daje puno pravo da sudjeluju u Igrama. Najviše nade polažemo u brzo klizanje, biatlon i alpsko skijanje. Zahvaljujući tim sportovima smo vrlo dobro nastupili na posljednjim Igrama u Torinu i Vancouveru.“

Prije svega podrška navijača

Natjecateljska atmosfera na Paraolimpijadi nije ništa slabija od atmosfere na Olimpijskim igrama, a borbeni duh, hrabrost i srčanost paraolimpijaca izazivaju još veće divljenje i poštovanje gledalaca. Zato na arenama i stadionima treba biti mnogo navijača. „Aktivna podrška s tribina pomaže sportašima koliko i dugotrajni i uporni treninzi“, uvjeren je šestostruki paraolimpijski prvak, ambasador Sočija 2014 Sergej Šilov. „Ne sumnjam da će paraolimpijska reprezentacija uložiti sve svoje napore u Sočiju, a gledaoci će se istinski ponositi svojom zemljom“.

Paraolimpijski skok Rusije
U Londonu su završene Paraolimpijske igre 2012., na kojima je ruska ekipa zauzela drugo mjesto u ukupnom plasmanu. Ovaj put Rusija je osvojila dvostruko više zlatnih medalja, nego na prošlim Igrama. Posljednjeg dana natjecanja ruski nogometaši osvojili su zlato, pobijedivši u finalu Ukrajince.

Pa ipak, neće biti lako dostići rezultate iz Londona 2012., priznaje Mihail Terentjev, generalni tajnik Paraolimpijskog odbora Rusije. „Teško je očekivati da pozornost medija i gledatelja na Paraolimpijadi u Sočiju bude ista kao u Londonu“, istaknuo je Terentjev. „U Engleskoj je postignut grandiozan uspjeh što se tiče medijskog praćenja Paraolimpijade. To će organizacijski odbor Soči 2014. teško dostići, iako je postavljen takav zadatak. Nemoguće je primorati milijune ljudi da gledaju Paraolimpijske igre. Potrebno je da svi shvate važnost tog događaja. Organizacijski odbor Igara u Sočiju pokrenuo je dosta projekata kako bi objasnio njihovu važnost. Ozbiljan rad utječe na promjenu odnosa društva prema Paraolimpijadi, tako da sada sve više ljudi shvaća da je u pitanju pravi sport, a ne nekakav festival.“

Soči je grad za svakoga

Soči će postati grad otvorenih mogućnosti, i to ne samo za paraolimpijce. Vlasti olimpijske prijestolnice pokrenule su veliki projekt adaptacije grada za ljude s ograničenim mogućnostima. Na stanicama, u parkovima, hotelima i trgovačkim centrima postavljene su tablice za ljude s oštećenim vidom. Specijalni autobusi su prilagođeni za prijevoz ljudi u kolicima. Preko sto vozača prošlo je specijalnu obuku kako bi mogli pomoći takvim putnicima. I u sočinskim školama su se pojavile staze pored stubišta, reljefne staze na pločnicima i specijalni liftovi, tako da su pojedini učenici s posebnim potrebama prešli na redovno pohađanje nastave umjesto dosadašnjeg kućnog školovanja. Grad počinje živjeti u znaku sredine gdje ne postoje barijere.

I legendarni hokejaš Vladislav Tretjak govori o tome da će Paraolimpijada doprinijeti da se ukinu zastarjele barijere. On je već kontaktirao s paraolimpijskom reprezentacijom. „Oni se trude živjeti kao i svi ostali. Bavljenje sportom im donosi izdržljivost i mogućnost da se raduju pobjedama te putuju po cijelom svetu“, naglasio je trostruki olimpijski prvak u hokeju. „Paraolimpijske igre predstavljaju poticaj za državu i doprinose shvaćanju i sagledavanju da se trebaju brinuti o tim ljudima. Sad cijela zemlja ima priliku to sagledati.“