Rusija pobijedila Kazahstan i Kinu u finalu "Tenkovskog biatlona"

Jurij Smitjuk/TASS
Ruski tenkisti su pobijedili u finalu "Tenkovskog biatlona" u Alabinu.

Kako su priopćili iz Ministarstva obrane RF, ruska je ekipa završila s rezultatom od 1:30:43. Na drugom se mjestu neočekivano našla ekipa Kazahstana, koja je bila bolja od Kine. Kazahstanci su zaostali za Rusima za 15 minuta, ostvarivši ukupno vrijeme od 1:45:41. Kina je osvojila broncu s rezultatom 1:46:50. Na četvrtom mjestu u finalu našli su se tenkisti Bjelorusije, koji su za Kinezima zaostali za samo dvije minute, prenosi RG.

Prema pravilima natjecanja, svaka se ekipa natjecala u jednom glavnom tenku, mijenjajući posade na kraju svake utrke. Tenkisti su morali svladati 12 krugova i gađati 24 mete. Svaka je posada prošla 3 kruga udaljenosti od 3 do 5 kilometara, prevladavajući prepreke i gađajući ciljeve na tri vatrene linije. Operatori su pucali iz topova u vožnji, a iz strojnica s mjesta. Jedan od ciljeva bio je tenk protivnika u frontanoj projekciji, drugi helikoptera, a treći posada raketnog protutenkovskog bacača granata.

Ruske i kazahstanske ekipe su se natjecale na tenkovima T-72B3, Bjelorusi na modificiranim tenkovima T-72BME, a Kinezi na Type-96b.

Stručnjaci procjenjuju da je na tehničkom planu kineski tenk Type-96B znatno lošiji od ruskih tenkova T-72B3 iz 2014. i 2016., a naročito od T-90M.