Ruska ekipa na Dakar reliju zauzela šesto mjesto u prvoj etapi

Ekipa Eduarda Nikolajeva iz ruskog tima "KAMAZ-Master" osvojila je šesto mjesto na prvoj etapi relija "Dakar-2017" u kategoriji kamiona.
Prvo mjesto zauzela je češka ekipa Martina Kolomi (Tatra), koji je imao vozno vrijeme od 30 minuta u prvoj etapi. Ekipa Nikolajeva bila je u zaostatku 50 sekundi.

Ostale ekipe "KAMAZ-Mastera" nakon završene prve etape zauzele su redom: 10. mjesto Dmitrij Sotnikov, 14. mjesto Ajrat Mardejev, 15. mjesto Anton Šibalov.

Reli "Dakar" počeo je jučer u glavnom gradu Paragvaja, Asuncionu.

Rusija je zastupljena u svih pet kategorija koje se natječu.

Natjecanje se po deveti put u svojoj povijesti održava na teritoriju Južne Amerike. Sudionici utrke moraju proći 8800 kilometara, od čega 3900 kilometara na brzinskim dionicama, po teritoriju triju zemalja: Paragvaja, Bolivije i Argentine.

Poslije starta u Asuncionu, sudionici utrke ubrzo će ući na teritorij Argentine, odakle će se uputiti prema Boliviji, gdje će se održati ukupno pet etapa relija. Voziti će po obalama jezera Titicaca i provesti će jedan dan odmora (8. siječnja) u glavnom gradu Bolivije, La Pazu, na visini od 4000 metara nad morem. Drugi tjedan relija odvijati će se u Argentini, sa završetkom utrke u Buenos Airesu. Glavni grad Argentine tako će po peti put biti cilj relija.

Ove godine registrirano je 316 sudionika iz 59 zemalja svijeta, od toga broja, 50 vozila su kamioni.

Kako je javljeno agenciji Interfax iz tvrtke ASO (organizator relija), sigurnost relija "Dakar-2017" osigurava 22 000 policajaca.

Od 1980. kada je uvedena kategorija kamiona (reli se održava od 1979. godine), ruski kamioni marke Kamaz osvojili su 1. mjesto čak 13 puta, te su najtrofejniji kamioni u povijesti ovog najpoznatijeg reli natjecanja na svijetu.