Ana Horvačić Debić: Naši učenici vole rusku kulturu i jako puno znaju o njoj

Od 2006. godine u Zagrebu radi Centar ruskog jezika Sputnik. Osim različitih tečajeva koje nude, centar održava ruske večeri te organizira putovanja sa svojim učenicima u Rusiju. Koliko je dosad ljudi uspjelo naučiti ruski jezik u Sputniku i čime ruska kultura privlači Hrvate za Ruski vjesnik govori direktorica Centra Ana Horvačić Debić.

Kako ste došli na ideju da osnujete Centar ruskog jezika?

Koliko se sjećam uvijek sam htjela raditi kao profesor ruskog jezika i maštala da pokrenem školu upravo za one koji žele naučiti ruski jezik. Nakon završetka fakulteta bilo mi je jako teško naći školu stranih jezika u kojoj si mogao pohađati tečaj ruskog jezika te koja se s time i ozbiljno bavila. 2006. godine shvatila sam da postoji velika potreba za školom, gdje će ruski jezik biti na prvom mjestu. Ideja se jako svidjela i mojem dečku (sadašnjem mužu) i zajedno smo otvorili školu mojih snova.

Kakve usluge nudi Centar?

Danas kod nas djeca i odrasli mogu pohađati tečaj svakodnevne konverzacije, tečajeve poslovnog ruskog te stručne radionice iz ruske kulture. U Centru se redovito održavaju ruske večeri na kojima malo vježbamo ruski jezik, no uglavnom najčešće kušamo rusku hranu, koju pripremamo sa svojim učenicima. Također, organiziramo i stručne radionice Ruski express na kojima se Zagrepčani mogu upoznati s Rusijom.

Od 2006. godine Centar ruskog jezika Sputnik je ekskluzivni distributer izdavačke kuće Zlatoust u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pa se kod nas mogu naručiti njihovi udžbenici.

Nedavno se u našem Centru pojavila mogućnost pripreme za polaganje Međunarodnog ispita TRKI (Test ruskog jezika kao stranog jezika). Svake godine se može položiti ispit u Centru. Polaganje se organizira u suradništvu s Državnim institutom ruskog jezika A. S. Puškin.

Sputnik organizira putovanja u Rusiju. Recite nam nešto o tome.

Već smo nekoliko puta bili u Rusiji s našim učenicima, u Moskvi i Sankt-Peterburgu. Učenici jako vole Rusiju i uvijek im je drago kad mogu tamo malo vježbati svoj ruski. Oba grada im se jako sviđaju, jako je teško reći koji više.

Putovanje je za nas uvijek veliki ispit na kojem se provjeravamo: jesmo li dovoljno dobro naučili naše učenike ruski jezik i mogu li se oni sad snaći u svim jezičnim situacijama gdje se od njih očekuje znanje ruskog. I... uvijek smo uspješno prolazili taj ispit, a to je ono najvažnije u čitavoj priči!

Koliko ljudi uči u Centru? I zbog čega ljudi uče ruski jezik?

Svake godine uči oko 500 učenika. Tijekom čitavog dosadašnjeg rada Sputnika nastavu je, prema našim podacima, prošlo oko 2 000 učenika.

Osnovni cilj naših klijenata je naučiti jezik da bi mogli raditi s Rusima u Hrvatskoj ili Rusiji. Naravno, svaki učenik ima svoju motivaciju, no većina ljudi se upisuje na naše tečajeve ipak radi posla.

A kako Hrvati prihvaćaju rusku kulturu?

Hrvati se pozitivno odnose prema ruskoj kulturi i veliki broj od naših učenika zna jako puno o njoj. Oni ne vole samo književnost, povijest i slikarstvo, nego i muziku te ruski film. Uvijek je jako lijepo raditi s takvim učenicima. A mi se s naše strane uvijek trudimo u Centru organizirati razne događaje na kojim oni mogu što više saznati o Rusiji.

Na koji način ruski jezik može biti koristan ljudima? Mislite li da se u zadnje vrijeme promijenio interes prema ruskom jeziku?

Interes prema ruskom jeziku u zadnje vrijeme raste. To se događa vjerojatno iz ekonomskih razloga. Kao što je svima već poznato, Rusija je država velikih i raznih mogućnosti. I ako Rusiji prilazimo na taj način, u tom ključu, onda ruski, naravno, može biti koristan. U Rusiji su potrebni stručnjaci za različita područja, koji ne samo da znaju ruski nego i engleski, njemački jezik. Hrvati brzo ''kopčaju'' jezike, obrazovani ljudi kod nas znaju 3 ili 4 strana jezika. Ako oni u svojem životopisu dodaju i znanje ruskog, to će im biti ogromni plus na tržištu rada.  

Svake godine u Hrvatsku dolazi sve više i više ruskih turista. Naši hoteli, turistički uredi, kafići i restorani traže ljudi koji znaju ruski jezik. Često dobivamo pisma s molbom da im predložimo čovjeka koji zna ruski. Naravno, predlažemo im naše učenike.

Također, željela bih dodati da se u Zagrebu otvaraju predstavništa ruskih kompanija te se često pojavljuju slobodna radna mjesta za, naravno, ekonomiste s znanjem ruskog. 

Recite nam nešto o Vašim suradnicima.

Naše suradnike uvjetno možemo podijeliti na dvije grupe: naši profesori, koji također vode i različite događaje u školi, te kolege izvan samog Centra (izdavačka kuća Zlatoust, škola stranih jezika Liden und Denz, Institut A. S. Puškin, Udruga za ruski jezik i kulturu).

Jako se ponosimo time da s nama rade ljudi, koji vole ruski jezik i kulturu te s kojima možemo napredovati kao Centar. To bi bilo nemoguće bez naših suradnika. Uvijek smo otvoreni za novu suradnju s drugim centrima i s drugim profesorima iz Hrvatske i Rusije. Kontaktirati nas možete na email: info@sputnik-centar.hr

Imate li nove projekte?

U glavi uvijek imamo neke nove projekte! A novi planovi i ideje svaki tren nastaju!

No trenutno naš glavni projekt svakako je kvalitetna provedba ispita TRKI kod nas u Sputniku, koji će se održati krajem svibnja, a također i susret s našim partnerima iz Instituta A. S. Puškin.

Centar ruskog jezika Sputnik ulazi u Sputniku-Grupu. Koji su jezični centri također unutar te grupe? 

Unutar Sputnik-grupe ulaze sljedeći centri: Tao – centar kineskog jezika, Croatian Language Academy (centar hrvatskog jezik), Škola stranih jezika (španjolski, engleski, francuski i talijanski jezik), Otto - centar njemačkog jezika i Sputnik Professional (poslovni jezik u firmama). Svi centri rade neovisno jedan o drugom.

Zbog čega baš ruski jezik? Radi li se zapravo o biznisu?

Vrlo jednostavno ću vam odgovoriti na to pitanje: zato što jako volim ruski jezik. Da bih što bolje objasnila svoju ljubav prema jeziku i da bih ga opisala onakvim kakvim ga vidim, dopustite da citiram poznatog ruskog pisca Aleksandra Ivanoviča Kuprina: ''Ruski jezik u vještim rukama i iskusnim ustima je lijep, melodiozan, izražajan, gibak, poslušan, ugodan i prostran''.

Fotografije ljubaznošću Centra ruskog jezika Sputnik

Ova stranica koristi kolačići. Ovdje za više informacija

Prihvatite kolačiće