Paraolimpijski skok Rusije

U Londonu su završene Paraolimpijske igre 2012., na kojima je ruska ekipa zauzela drugo mjesto u ukupnom plasmanu. Ovaj put Rusija je osvojila dvostruko više zlatnih medalja, nego na prošlim Igrama. Posljednjeg dana natjecanja ruski nogometaši osvojili su zlato, pobijedivši u finalu Ukrajince.

Nepunih mjesec dana poslije zatvaranja Olimpijskih igara u Londonu završena su i natjecanja paraolimpijaca. Za četiri godine, koliko je prošlo od Paraolimpijade u Pekingu, ruski sportaši ostvarili su nevjerojatan napredak, osvojivši gotovo dvostruko više nagrada. Zlatnih medalja osvojeno je točno dvostruko više (36 u Londonu, 18 u Pekingu), što je omogućilo Rusiji da zauzme drugo mjesto u ukupnom plasmanu. Po ukupnom broju svih medalja ruski sportaši prepustili su drugo mjesto domaćinu natjecanja, koji je osvojio 120 medalja. Prvo mjesto po svim pokazateljima, kao i ranije, zauzimaju Kinezi, koji su i ovoga puta pokazali fantastičan rezultat: 95 zlatnih medalja, 71 srebrna i 65 brončanih.

„Uoči Paraolimpijskih igara nismo obećavali zlatne medalje, samo smo si postavili cilj da napravimo korak naprijed“, rekao je Vladimir Lukin, predsjednik Paraolimpijskog odbora Rusije. Poslije prethodnih Igara u Pekingu odlučili smo se potruditi da uđemo u sami vrh paraolimpijskog sporta. I postigli smo taj cilj, a naravno, napravili smo i korak naprijed.“

Ruska plivačica Oksana Savčenko postala je petostruka prvakinja, pobijedivši u trkama na 50 m kraul, 100 m leđno, 200 m mješovitim stilom, 100 m kraul i 400 m kraul za slabovidne. Treba naglasiti kako je u svim ovim disciplinama 21-godišnja Ruskinja postavila novi svjetski rekord.

Sada se u njenoj kolekciji nalazi ukupno osam zlatnih medalja, jer je tri već osvojila u Pekingu.

Za četiri godine, koliko je prošlo od Paraolimpijade u Pekingu, ruski sportaši ostvarili su nevjerojatan napredak, osvojivši gotovo dvostruko više nagrada.

Nositelj zastave ruske reprezentacije, atletičar Aleksej Ašapatov, postao je prvak u bacanju diska i kugle u kolicima. Dvostruki prvak iz Pekinga-2008. osvojio je zlatnu medalju u bacanju diska, postavivši novi svjetski rekord – 60,72 m. Rus je u natjecanjima sakupio 1043 poena, što je bilo nedostižno za Čeha Rostislava Polmana, koji je osvojio srebro. U bacanju kugle Ašapatov je postavio novi paraolimpijski rekord od 16,20 m – pola metra više od Poljaka Januša Rokitskog.

Ašapatov je još jednom pokazao svoj fantastični sportski duh. Izgubio je nogu poslije povrijede zadobivene 2002. godine, ali se nije prestao baviti sportom – postao je majstor sporta Rusije u sjedećoj odbojci, majstor sporta Rusije međunarodne klase u sportskom obaranju ruku i zasluženi majstor sporta Rusije u atletici.

Dvije medalje osvojio je i atletičar Fjodor Trikolič. Rus je pobijedio u trci na 100 metara za slijepe, postigavši najbolji rezultat u karijeri: 10,81 s. Osim toga, Trikolič je bio drugi u trci na 200 m, u kojoj je također postavio osobni rekord – 21,81 s. Ta medalja bila je stota u kolekciji reprezentacije Rusije na Igrama 2012.

Ruski paraolimpijci postali su i prvaci londonskog natjecanja u nogometu, pobijedivši u finalnoj utakmici reprezentaciju Ukrajine.

Predsjednik Vladimir Putin s Nacionalnim paraolimpijskim timom Rusije po njihovom povratku u Moskvu. Izvor: Reuters/Vostock Photo.

Nijedna strana nije popuštala, inicijativu je preuzimao povremeno jedan, povremeno drugi tim. Utakmicu je odlučio jedini pogodak, koji je pred sam kraj prvog poluvremena postigao Eduard Ramonov. Treba istaknuti da su Rusi na putu k zlatu pokazali izvanrednu igru i pobijedili sve protivnike. U grupnoj fazi ruska ekipa „razbila“ je Argentinu 8:0, a zatim s istim rezultatom i reprezentaciju Nizozemske, da bi u polufinalu naši sportaši pobijedili Brazilce 3:1.

„U cjelini smo nastupili uspješno i to je znak da naš dugogodišnji rad donosi rezultate“, rekao je predsjednik Paraolimpijskog odbora Rusije. „A rezultati govore da smo na dobrom putu. Međutim, naš glavni zadatak nije osvajanje medalja, nego korist koju od toga ima naša zemlja i svi ljudi koji žive u Rusiji.“

Lukin je naglasio kako Rusija i pored velikog skoka nema namjeru zaustavljati se u svom napredovanju. „Imamo i jake, ali i slabe strane“, naglasio je on. „Dobri smo u plivanju i atletici, a sada su prvi put muškarci pokazali odličan rezultat u streličarstvu. Međutim, postoje discipline u kojima smo se tek počeli razvijati, zato i nastupamo na Paraolimpijadi u 12 od ukupno 20 disciplina.“

Naravno, danas nije jednostavno natjecati se s Kinom. Njena nadmoć u ovom trenutku djeluje zaista impozantno, ali svakako nas raduje napredak Rusije. Skok koji je ostvaren u Londonu, kao i dolazak u sam vrh svjetskog sporta, obavezuje odgovorne ljude i ulijeva samopouzdanje sportašima.