Iz Moskve o Svjetskom atletskom prvenstvu

Izvor: Reuters / Vostock-Photo

U utorak na Svjetskom atletskom prvenstvu podijeljeno je sedam kompleta medalja. Rusi su osvojili dvije zlatne i jednu srebrnu. Prvu medalju, i to zlatnu, osvojili su sportaši Ukrajine.

Jutros su započele utrke u ženskom hodanju na 20 km. Ruskinje Elena Losman, Anisja Kirdjapkina i Vera Sokolova odvojile su se od konkurencije i mogle su uzeti čitav komplet medalja, ali pola kilometra prije cilja Vera Sokolova je diskvalificirana.

U večernjim satima, na stadionu Lužniki okupio se nikad veći broj fanova iz Ukrajine. Oni su stigli u Moskvu dati podršku Eleni Isinbajevoj, i svojoj zemljakinji Ani Meljničenko, koja je zbog ozljeda svojih glavnih konkurentica postala favorit u sedmoboju. Prije završne discipline - utrke na 800 metara - ona je bila prva na tablici. Na kraju, ukrajinska atletičarka osvojila je prvu zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Moskvi za Ukrajinu. Ukrajinski navijači kažu: „Stvarno je bilo divno. Na 800 metara bila je takva podrška ... Sve mi je zujalo u ušima. Zapravo sve je bilo super.”

Vrhunac programa u utorak bio je ženski skok s motkom. Možda će se dvostruka olimpijska i sedmostruka svjetska prvakinja 28-godišnja svjetska rekorderka Elena Isinbajeva ipak vratiti na teren, ali u svakom slučaju najavila je da će uzeti odmor od sportske karijere najmanje dvije godine, pa je natjecanje prošlo i u atmosferi ispraćaja velike sportašice. U prelijepoj borbi, unatoč brojnim pogreškama u prvim skokovima, Elena je osvojila zlatnu medalju. Ona je iz prvog pokušaja preskočila visinu od 5 m 89 cm. Srebro i bronca otišle su olimpijskoj prvakinji iz Londona Amerikanki Jennifer Suhr i Kubanki Yarisley Silva. Njihov rezultat bio je 5-82. Elena Isinbajeva je pokušala napasti svjetski rekord 5-07 ali bez uspjeha. Ipak, ovaj će dan zauvijek pamtiti:

Visoke nade dame s motkom
Ru­ži­ča­sta mot­ka Еlene Isinbaeve služi samo za za­grijavanje, pla­va protiv naj­sna­žni­jih protivnica, a zlatna tek kada dođe vrijeme za postavljanje novog svjetskog re­korda.

- Ovo je bila najbolja podrška, jer je bila kod kuće. Ovo je moj stadion, moja publika. Domaći teren zaista pomaže. Da smo organizirali Olimpijske igre u Rusiji, za što smo se borili, tada bi, naravno, rezultati bili sasvim drugačiji od onih iz Londona. Danas, na finalu, svi su navijali za mene. Ja sam to osjetila i svu tu energiju sam koncentrirala u sebi, što je rezultiralo zlatnom medaljom. Podrška je bila ogromna. Zahvalna sam svima i zaista sretna. Iskreno, negdje podsvjesno, mislila sam da je možda ovo moj posljednji nastup, pa sam htjela ostaviti što bolji trag za sobom, upravo svojim posljednjim skokom. I ja sam vrlo sretna što je i rezultat dobar (4-89) i što je to zlatna medalja. Dakle, čak i ako se ne vratim sportu, otići ću čistog srca, znajući da da sam učinila sve što sam mogla.

U nedjelju, hrvatska bacačica diska i kugle Sandra Perković, nakon olimpijskog i europskog zlata, bila je najbolja i u Moskvi. U finalu održanom na stadionu Lužniki, čak je tri puta prebacila disk preko 67 m i time zaslužila svjetsko zlato. Zbog boli u leđima Sandra je zamalo odustala od natjecanja, ali rezultat je ipak bio najbolji na Svjetskom prvenstvu.

Danas je poluslobodan dan na Svjetskom atletskom prvenstvu. Odigrat će se nekoliko kvalifikacijskih natjecanja i podijeliti jedan komplet medalja - hodanje muškaraca na 50 km. Rusiju će predstavljati Ivan Noskov i Mihail Rizov. Nakon četiri dana natjecanja, Rusi imaju šest medalja - tri zlatne, dvije srebrne i jednu brončanu - i na drugom su mjestu u ekipnom poretku nakon američkog tima.